Laserworld EL-230RGB
Laserworld EL-230RGB
The Laserworld EL-230RGB is a RGB laser system with a total output power of up to 230mW. The red diode laser module with a wavelength of 650 nm, the green DPSS laser module with a wavelength of 532 nm and the royal-blue laser module with a wavelenght of 445 nm ensure beautiful colors and brightness. The beams have a diameter of about 4mm and a beam divergence of about 1mrad and the projector offers high-speed stepper motors with 2-5kpps as well as a scan angle of up to 30°. About 50 preset basic patterns, like layers, tunnels, fences, waves etc. can be controlled via DMX. A sound-to-light mode as well as a stand-alone mode are available too. For the sound-to-light mode the sensitivity of the integrated adjustable microphone can be adjusted.There is an on-off switch at the rear side of this device. The Laserworld EL-230RGB is a good solution for first-time users and mobile use and it is often used in bars, small clubs, at private parties or for home use.
Specs
Total Power typical: 230 mW
Guaranteed power: 170 mW
Power Red: 100 mW / 650 nm
Power Green: 20 mW / 532 nm
Power Blue: 50 mW / 445 nm
Beam Specifications: ca. 4 mm / 1 mrad
Laser Sources: Diode, DPSS Laser
Laser Class: 3b
Operation Modes: Stand-Alone, Sound-to-Light, DMX
Scanner: high-speed stepper motors, up to 2-5 kpps
Scan Angle max.: 30°
Basic Patterns: ca. 50 (layers, tunnels, fences, waves, etc.)
Accessories: power cable, manual, interlock, key
Power Supply: 85V - 250 V AC
Power Consumption: 15 W
Dimensions: 188/165/106 mm
Weight: 2.6 kg
Ingress Protection (IP Code)
Laser Power
Electric Energy Consumption
Power Supply
240V