Kustom Carbon 100 Kombineerimiskombo
Tootekood: 1216912 (CARBON100)
Uus
Tootekood: 1216912 (CARBON100)
Kombineerimiskombo Kustom Carbon 100 Kombineerimiskombo
The Kustom Carbon 100 is a two channel, 100-watt, 1 x 12” guitar amplifier. Channel one is a dedicated clean channel designed for those who create their tone with stomp boxes or multi effects units. Channel two with its state-of-the-art digital modeling technology allows the player to choose from one of 12 amplifier types– everything from...
The Kustom Carbon 100 is a two channel, 100-watt, 1 x 12” guitar amplifier. Channel one is a dedicated clean channel designed for those who create their tone with stomp boxes or multi effects units. Channel two with its state-of-the-art digital modeling technology allows the player to choose from one of 12 amplifier types– everything from pristine clean tones and classic overdrives to high gain crunch and shredding solo tones. It also features 12 on-board effects including reverbs, delays, modulation and special combo effects as well as a tap tempo button. Each channel has a three band EQ and is easily channel switchable via a front panel button or footswitch. An External speaker output, Effects loop, XLR balanced output, Aux In, Headphone Out and USB audio interface makes this 100-watt gigging amplifier the perfect amp for performing with 100 watts of blistering power on any professional stage. Yet it can still be used at low volumes when recording or playing backstage or at home.
Product Features
  • Power: 100 Watts
  • Two Channels
  • Speaker: 1 x 12” Kustom Design
  • Effects: 12 on board effects
  • Tap Tempo
  • External Speaker Output jack
  • Footswitch Jack (Channel switch / Effects On/Off)
  • Effects Loop
  • DI Balanced Out
  • Ground Lift Switch
  • Aux In
  • Headphones Input
  • USB Audio Interface
Sobivus
Speaker Type
Kustom
Features
Number of Channels
2
Speakers
12" (1 x)
Number of Effects
12
External FX Loop
Yes
Tuner
No
Bluetooth
No
Omadused
Power (Watt)
100
Power
100 W
Electronics
Modeling
Colour
Black, Grey
Inputs and Outputs
AUX IN
Yes
Microphone Input
Footswitch Input Port
Headphone Output
Connection for External Speaker
DI Output
USB
Inputs
Jack 6,3 mm TS
Effects
Built-in Effects
Reverb
Pakend
Pakend sisaldab
Power Cable, Manual
Power supply
Battery Operation
Power Supply
100 - 240V, Power Cable