Kustom Carbon 50 Kombineerimiskombo
Tootekood: 1216911 (CARBON50)
Uus
Tootekood: 1216911 (CARBON50)
Kombineerimiskombo Kustom Carbon 50 Kombineerimiskombo
The Kustom Carbon 50 is a two channel, 50-watt, 1 x 12” guitar amplifier. Channel one is a dedicated clean channel designed for those who create their tone with stomp boxes or multi effects units. Channel two with its state-of-the-art digital modeling technology allows the player to choose from one of 12 amplifier types – everything from...
The Kustom Carbon 50 is a two channel, 50-watt, 1 x 12” guitar amplifier. Channel one is a dedicated clean channel designed for those who create their tone with stomp boxes or multi effects units. Channel two with its state-of-the-art digital modeling technology allows the player to choose from one of 12 amplifier types – everything from pristine clean tones and classic overdrives to high gain crunch and shredding solo tones. It also features 12 on-board effects including reverbs, delays, modulation and special combo effects as well as a tap tempo button. Each channel has a three band EQ and is easily channel switchable via a front panel button or footswitch. An Effects loop, XLR balanced output, Aux In, Headphone Out and USB audio interface round out this 50-watt amplifier making it the perfect amp for creating your own personal tones and playing them at whatever volume you need- whether that’s quietly at home or loud enough to compete with the rest of the band on any size stage.
Product Features
  • Power: 50 Watts
  • Two Channels
  • Speaker: 1 x 12” Kustom Design
  • Effects: 12 on board effects
  • Tap Tempo
  • Footswitch Jack (Channel switch / Effects On/Off)
  • Effects Loop
  • DI Balanced Out
  • Ground Lift Switch
  • Aux In
  • Headphones Input
Number of Channels
2
Speakers
12" (1 x)
Yes
Number of Input Ports
1
Power (Watt)
50
Power
50 W
Inputs
Jack 6,3 mm TS