Kustom Camber 100 Bassikombo
Tootekood: 1216915 (CAMBER100)
Uus
Kustom Camber 100 Bassikombo
Tootekood: 1216915 (CAMBER100)
Bassikombo Kustom Camber 100 Bassikombo
Kustom Camber 100 Bassikombo
The Kustom Camber 100 bass combo employs state of the art modeling technology to offer bass players a wide array of tonal options and bass-specific effects in a stylish and affordable package. With a versatile cabinet designed to stand up traditionally or to be used in a tilt-back position as a personal stage monitor this 1 x 12” combo gives you...
Kustom Camber 100 Bassikombo
The Kustom Camber 100 bass combo employs state of the art modeling technology to offer bass players a wide array of tonal options and bass-specific effects in a stylish and affordable package. With a versatile cabinet designed to stand up traditionally or to be used in a tilt-back position as a personal stage monitor this 1 x 12” combo gives you 100 watts of power that can be used in a wide array of applications. The Camber 100 offers you four different amplifier presets at the touch of a button including the classic sound of the world renowned Kustom Tuck & Roll bass amplifier.  A kaleidoscope of available on-board, bass-specific effects including reverbs, delays, modulation, octaver and auto-wah makes this the perfect amp to find your sound at home or on stage.
 Product Features
  • 100 watts
  • Speaker: 1 x 12” Kustom Design
  • Controls: 4 band EQ + 4 DSP preset amplifier settings. Gain, Volume, Grind (Grind on/off button)
  • Effects: 12 different effects + effect volume/Mix control
Technical Specs
  • RMS Output: 100 watts
  • Speakers: 1x12” Kustom Design
  • Tone Controls: 4 band EQ, 4 DSP preset amplifier settings
  • Effects: Modulation, Pitch Shift, Octaver, Doubler
  • Headphone out: Yes
  • Aux in: Yes
  • USB Audio Out: Yes
  • Balanced line out: Yes
  • Ground Lift for balanced output jack: Yes
  • Effects loop: Yes
  • Foot switch: Yes (Mute On/Off & Grind On/Off)
Sobivus
Speaker Type
Kustom
Features
Speakers
12" (1 x)
Number of Input Ports
1
External FX Loop
Yes
Number of Effects
12
Number of Channels
1
Omadused
Power
100 W
Electronics
Modeling
Inputs and Outputs
Footswitch Input Port
Yes
Headphone Output
USB
Connection for External Speaker
No
DI Output
Inputs
Jack 6,3 mm TS
Effects
Built-in Effects
Pakend
Pakend sisaldab
Power Cable, Manual
Power supply
Battery Operation
No
Power Supply
100 - 240V, Power Cable