Celestion FTR12-4080DL 4ohm
Tootekood: 999775
Nagu uus
Allahindlus
Celestion FTR12-4080DL 4ohm
Tootekood: 999775
- 15 %
Nagu uus
Laos olemas 1 tükk
PA kõlar Celestion FTR12-4080DL 4ohm PA kõlar (Nagu uus)
Celestion FTR12-4080DL 4ohm
- 15 %
The Celestion FTR12-4080DL 4Ω is a 12-inch low-frequency driver specifically designed for subwoofer applications requiring high efficiency and reliable performance. Developed at Celestion’s headquarters in Ipswich, England, this driver utilizes advanced FEA modeling techniques to achieve greater efficiency and exceptionally low distortion. The...
Celestion FTR12-4080DL 4ohm
The Celestion FTR12-4080DL 4Ω is a 12-inch low-frequency driver specifically designed for subwoofer applications requiring high efficiency and reliable performance. Developed at Celestion’s headquarters in Ipswich, England, this driver utilizes advanced FEA modeling techniques to achieve greater efficiency and exceptionally low distortion. The Airflow vented magnet assembly ensures dynamic heat dispersion, minimizing power compression and enhancing product longevity. The FTR12-4080DL is ideal for professional sound reinforcement systems requiring powerful and accurate bass performance.
Täpsem kirjeldus sinu emakeeles ei ole veel saadaval. Abiks võib olla ingliskeelne kirjeldus.
Power Handling: 700 W (nominal), 1400 W (continuous)
Sensitivity: 88 dB
Frequency Range: 20 – 300 Hz
Impedance: 4 ohms
Voice Coil: 4" (100 mm) round copper on aluminum former
Cone: Glass-loaded paper with weather-resistant impregnation
Surround: Half-roll elastomer with optimized double suspension
Chassis: Cast aluminum
Magnet: Ferrite, weight 3.6 kg
Maximum Linear Excursion (Xmax): 13.6 mm
Weight: 10.2 kg
Sobivus
Tüüp
Speaker unit
Magnet Type
Ferrite
Omadused
Impedance
4 Ohm
Power (Watt)
1400
Power
1400 W
Frequency Range
20 Hz - 300 Hz
Acoustics
Power RMS
700 W
Sensitivity
88 dB
Dimensions and Weight
Diameter
12"