Yamaha DXR 15 MKII Aktiivkõlar
4,85/5
Tootekood: 310886 (DXR15-MKII)
Yamaha DXR 15 MKII Aktiivkõlar
4,85/5
Tootekood: 310886 (DXR15-MKII)
Aktiivkõlar Yamaha DXR 15 MKII Aktiivkõlar
Yamaha DXR 15 MKII Aktiivkõlar
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer. Since its inception, the...
Yamaha DXR 15 MKII Aktiivkõlar
Active 2-way 15" speaker from Yamaha DXR mkII series. The DXR15 mkII achieves class-leading maximum SPL of 134dB and full bandwidth performance by combining a powerful Class-D amplifier with a high-power woofer and Yamaha's cutting edge technologies. Throw in some D-CONTOUR and you'll feel like you're using a subwoofer.
Since its inception, the DXR Series has long signified a confluence of raw power and technological innovation that reliably harnesses and delivers impressively high output with superior quality and clarity. The DXR mkII Series powered loudspeakers are the newly upgraded models of the series that add even more SPL and feature a larger, yet much lighter 1,75” Neodymium HF compression driver for extremely clear voice reproduction and musicality.
Täpsem kirjeldus sinu emakeeles ei ole veel saadaval. Abiks võib olla ingliskeelne kirjeldus.
  • Material: ABS, matte finish
  • Speaker type: 15" 2-way, Bi-amp powered speaker, Bass-reflex type
  • Frequency range (-10 dB): 49 Hz – 20 kHz
  • Speakers: LF: Diameter: 15" cone, Voice Coil: 2,5", Magnet: Ferrite. HF: Diaphragm: 1,75", Type: 1" throat compression driver, Magnet: Neodymium
  • Crossover: FIR-X tuning (linear phase FIR filter)
  • Output power: Dynamic: 1100 W (LF: 950 W HF: 150 W) / Continuous: 700 W (LF: 600 W HF: 100 W)
  • Maximum output level (1 m; on axis): 134 dB SPL
  • I/O connectors: XLR, 6,3 mm jack, RCA
  • Processors: D-Contour: FOH/MAIN, MONITOR, OFF
  • Power requirements: 100 V - 240 V, 50 Hz/60 Hz
  • Power consumption: 110 W
  • Flying and mounting hardware: Top x 2, Rear x 1 (Fits for M10 x 18 mm eyebolts)
  • Pole socket: 35 mm with 2-way features (0 or 7 degrees)
  • Dimensions: 445 x 700 x 380 mm
  • Weight: 21,80 kg
  • Colour: Black
Sobivus
Tüüp
2 Bandwidth
Features
Bi-Amp
Yes
Multifunctional Housing
Yes
Pole Mount
DSP
EQ
Bluetooth
No
WiFi
No
Omadused
Power (Watt)
Frequency Range
49 Hz - 20 kHz
Woofer
15"
Middle Speaker
None
Tweeter
1,75"
Display
Colour
Black
Material
Housing
Polypropylene
Inputs and Outputs
Inputs
RCA, TRS (2 x), XLR
USB
Outputs
Balanced XLR M
MP3 / Line In
AUX IN
Microphone Input
Acoustics
Power RMS (Watt)
700
Power RMS
700 W
Sound Pressure Level - SPL (dB)
134
Pakend
Offer Configuration
Standard offer
Pakend sisaldab
Manual, Power Cable
Power supply
Power Supply
240V